277
133193

BRODERI monterat i senare eldskärm. Broderiet 66x55,5 cm. Signerat: År 1802 Annette Louise Bergius.

4 000 - 6 000 SEK
349 - 524 EUR
370 - 555 USD
Hammer price
Unsold

Benvitt siden med pastellfärgade silkesbroderier och paljetter. Dekor av träd med fåglar, ramverk av blomrankor, festoner och medaljonger med stjärnor, lyra och plymer. Förgylld eldskärm i gustaviansk stil från 1800-talets andra hälft till omkring 1900. Höjd 119,5 cm.

The embroidery has some wear, stains and humidity stains. The fire screen has some wear and damages.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?