No. | Item | Hammer price |
806 | Hanna Hirsch-Pauli, "Margret". | 7 000 SEK |
807 | TEGLASHÅLLARE, silver. Sasikov, Moskva 1879. | 25 000 SEK |
808 | KOPP med FAT, silver. Moskva 1877. | Unsold |
809 | SALT- och PEPPARKAR, sterling. Holland 1800/1900-tal. | 3 600 SEK |
810 | KOPP med FAT, silver. Moskva 1800-talets slut. | 2 200 SEK |
811 | SALTKAR med SKED, S:t Petersburg 1850. | Unsold |
812 | TESKEDAR, 3 st, silver. Moskva 1800-talets slut. | Unsold |
813 | MATTA. Semiantik/Old Ardebil sannolikt. 208,5x144 cm. | 2 200 SEK |
814 | Liss Annika Söderström, "Lova" och "Kajsa". | 1 600 SEK |
815 | TÄLTBAND, två delar. Semiantikt Turkmenskt. 840x32,5 resp. 794x32,5 cm. Slätväv. | 5 800 SEK |
817 | STEKFAT. porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 800 SEK |
818 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
819 | A Gustavian card table. | Unsold |
820 | FAT, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 400 SEK |
821 | BONBONNIÈRE,silver med knopp och fötter av ben Köpenhamn 1918. | 4 400 SEK |
822 | VASER, 2 st, Liberty & Co , Birmingham 1912. | 4 400 SEK |
823 | SPELSBRICKOR, 30 st. 1700-tal. | 45 000 SEK |
824 | Bengt Lindström, "Kvinna vid toilettebordet". | 26 000 SEK |
825 | BRICKBORD. Gustavianskt. | 7 500 SEK |
826 | SKÅLFAT, glas. Sign Peter Dahl, Steninge Slott 2000. 15/500. "Cellus". | Unsold |
827 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Ryssland 1800-talets första hälft. | 3 600 SEK |
828 | LÄSLAMPA MED TVÅ LEDADE LJUSARMAR. brons, järn, mässing och glas. Sengustaviansk. | Unsold |
829 | LJUSSTAKAR, ett par, mässing och vit marmor. Sengustavianska. | 3 700 SEK |
830 | LJUSSTAKAR, ett par, vit marmor och mässing. Sengustavianska. | 4 000 SEK |
831 | BROSCH/HÄNGE, FILIGRAN OCH GRANULERING MED AMETISTER. | 2 000 SEK |
832 | FIGUR, glas. Sergio Rossi (f.1950), Murano. | 4 000 SEK |
833 | FIGURIN, glas, Sergio Rossi (f.1950), Murano. | Unsold |
834 | VAS, glas. Sergio Rossi (f.1950), Murano. | Unsold |
835 | Vas, glas. Murano. | Unsold |
836 | Christo & Jeanne-Claude, "The umbrellas (Joint project for Japan and USA)". | 13 000 SEK |
837 | Christo & Jeanne-Claude, "The Pont Neuf wrapped, Paris". | 6 500 SEK |
838 | TYSK KONSTNÄR 1700-TAL "Casper Boeck" | Unsold |
839 | Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Sommarlandskap med fjäll (Åreskutan?). | 2 000 SEK |
840 | Bretonsk fiskarflicka. | 40 000 SEK |
841 | Örjan Wikström, Figurkomposition. | 4 600 SEK |
842 | Curt Hillfon, Utan titel. | Unsold |
843 | Olle Bærtling, Utan titel, ur: "The angels of Baertling". | 8 200 SEK |
844 | A pair of Swedish Rococo armchairs. | 39 000 SEK |
845 | Pierre Imbert Drevet, "Samuel Bernard. Chevalier del'Ordre de St Michel, Comte de Coubert". | 3 200 SEK |
846 | MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft. | 19 000 SEK |
847 | MATTA, Semiantik Baotou, 165,5 x 155,5 cm. | 3 800 SEK |
848 | Peter Dahl, "Operabaren". | 8 400 SEK |
849 | FAT, porslin. Yongcheng (1723-35) . | 3 800 SEK |
850 | FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 400 SEK |
851 | KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk stil. | 14 000 SEK |
852 | CATHARINA GOTBY, fotografi, 1984. Stämpel a tergo Copyright CINA GOTBY, samt påskrift med blyerts "Greenham Common 1984". | Unsold |
853 | Ingrid Roth, Byfest. | 14 000 SEK |
854 | Fritiof Schüldt, "Alvaret i soldis". | Unsold |
855 | David von Krafft Hans krets, "Konung Karl XII". | 9 500 SEK |
856 | "Nattvardens instiftelse". | 1 000 SEK |
857 | Lasse Persson, "Ost". | 8 000 SEK |
858 | Ewa Rudling, "Arman". | 1 000 SEK |
859 | FÅTÖLJ, "Kurva", Yngve Ekström ESE-möbler, Vaggeryd 1950-tal. | Unsold |
860 | STEKFAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 900 SEK |
861 | FÅTÖLJ, 1960-tal, trol. Danmark. | Unsold |
862 | Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor. | 66 000 SEK |
863 | Anders Zorn, "Auguste Rodin". | 4 000 SEK |
864 | Mats Pehrson, "Bipperty-Bobberty". | Unsold |
865 | Gösta Granström, Utsikt över Gamla Stan. | Unsold |
866 | August Hagborg, Musselplockerska. | 20 000 SEK |
867 | Ando Utagawa Hiroshige, Motiv med fiskar. | 3 800 SEK |
868 | MATTA. Rölakan. Sign. JJ J (Judith Johansson). Knäred. 283x213,5 cm. | Unsold |
869 | TÄCKE Två ihopsydda delar. Krabbasnår. 213,5x119 cm. Österlen 1800-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
870 | MATTA. Old Kazwin sannolikt. 365,5x258,5 cm. | 14 000 SEK |
871 | SEMIANTIK ISFAHAN. 212,5x150 cm. | 6 600 SEK |
872 | CIGARETTETUI, 2 st, silver, Moskva 1879 och 1887. | 6 000 SEK |
873 | GALLERIMATTA. Semiantik Sarab. 357,5x98 cm. | Unsold |
874 | FAT, tenn. Otydl mästarstmplr. Rokoko. | 2 000 SEK |
875 | SÅSSKÅL på FAT, silver. Anders Lundquist, Stockholm 1837-44. | 3 600 SEK |
876 | MATTA. Semiantik Kaukas. 191,5x134 cm. | Unsold |
877 | MATTA. Semiantik Kirman. 362,5x271,5 cm. | 7 000 SEK |
878 | MATTA. Old Täbris. 390,5x290 cm. | Unsold |
879 | MATTA. Semiantik Vorwerk. 288x198,5 cm. | 8 000 SEK |
880 | DOSOR, 3 st, silver, Moskva 1876-1908. | 6 000 SEK |
881 | DOSOR, 2 st, silver, Moskva 1854. | 3 800 SEK |
882 | MATTA. Semiantik Kurdisk Kelly. 452x147,5 cm. | Unsold |
883 | CIGARETTETUI, 3 st, silver, Moskva 1887-1917. | 6 200 SEK |
884 | Reinhold Ljunggren, "Stadsmotiv Trosa" (10 st). | 3 200 SEK |
885 | DOSOR, 2 st, silver, Ryssland 1800-talets slut. | 5 000 SEK |
886 | DOSOR, 2 st, silver, Ryssland 1800-talets andra hälft. | 2 200 SEK |
887 | MATTA. Old Täbris. 309,5x205 cm. | Unsold |
888 | CIGARETTETUI, silver, Moskva 1892. | 3 200 SEK |
889 | DOSA, silver, Moskva 1848. | 3 600 SEK |
890 | DOSOR, 2 st, silver, sannolikt Frankrike 1800-tal. | 2 200 SEK |
891 | FICKSPEGEL, mässing och emalj. Möjligen Frankrike 1900-tal. | 2 400 SEK |
892 | VAS, glas. Tapio Wirkkala, Iittala, Finland 1963. | 1 700 SEK |
893 | Axel Törneman, Interiör med handarbetande kvinna. | Unsold |
894 | OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. 1900-tal. | Unsold |
895 | Jacob Bürgi, Pastoralt landskap med figurer vid slottsruin. | 6 000 SEK |
896 | TRÄSKULPTUR. Sen Qing. | Unsold |
897 | Louis Moe, UTAN TITEL. Akvareller, 2 st. | Unsold |
898 | Einar Norelius, Ankkungen. | Unsold |
899 | Torsten Renqvist, Motiv från Kreta. | 10 200 SEK |
900 | Torsten Renqvist, "Mandorla". | 10 000 SEK |
901 | VAS, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand. | 900 SEK |
902 | VASER, 2 st, samt SKÅL, stengods. Gunnar Nylund, Rörstrand. | Unsold |
903 | Björn Wessman, "Slingering green". | 12 500 SEK |
904 | VÄVD TAPET. "Klippan". Gobelängteknik. 138x194 cm. Signerad GYNNING PF (Lars G., Pinton Frères, Aubusson). Komponerad omkring 1960. 1/6. | 5 000 SEK |
905 | Lars-Erik Falk, "Byggnad". | Unsold |
906 | FIGURINER, ett par. Holland, Delft, 1700/1800-tal. | 9 500 SEK |