Förgylld och patinerad brons. Skaft i form av amoriner på kolonnformad sockel. Urnformade ljushållare. Höjd 33 cm.
Bucklor, fyllda fötter, lagning.
Jämför Sychev, "The Russian Chandeliers", sid 133.