Förgylld. Snidad dekor av musselformationer och akantusblad. En sits märkt undertill "Söfdeborg".
Bräckage och lagningar. Sitsen faller ej riktigt ner i stolsramen (i och med att det har varit en större uppsättning stolar från början har sitsar sammanblandats) .
Sövdeborgs slott, Sövde socken, Färs härad, Malmöhus län.
Sven T Kjellberg mfl, Slott och herresäten i Sverige, Malmö 1966, Skåne vol 2. Stolarna sannolikt ur röda salongen, se färgplansch sid. 320/321.