Fanerad med mahogny och lönn. Ovalt på lyrformade ben. Syinredning under uppfällbar skiva. Inläggningar av pärlor. Längd 61, bredd 48, höjd 75,5 cm. Nyckel medföljer.
Smärre skador och lagningar.