No. | Item | Hammer price |
939 | Carl Oskar Borg, Fjällandskap. | Unsold |
940 | Hugo Zuhr, "Sydlångö Strömstad". | Unsold |
941 | Ikon. | 4 600 SEK |
942 | Hugo Zuhr, Vårlandskap. | Unsold |
943 | MATTA. Semiantik Spansk. 299,5x242 cm. | Unsold |
944 | PG Thelander, Komposition med badanka och morot. | 3 500 SEK |
945 | Hugo Zuhr, Stilleben med vaser. | Unsold |
946 | Albert Johansson, "Fata morgana". | 4 800 SEK |
947 | Pål Nils Nilsson, Rendrivning. | 1 000 SEK |
948 | SPEGEL. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
949 | FIGURINER, ett par. | 4 800 SEK |
950 | Gustav Rudberg, "Båt i hamn". | 17 000 SEK |
951 | Fruls Tilpo, Utan titel. | 1 000 SEK |
952 | Roger Risberg, Utan titel. | Unsold |
953 | BÄRTALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 700 SEK |
954 | MATTA. Semiantik Täbris. 389x289,5 cm. | 7 000 SEK |
955 | REMMARE, elva stycken. 1800-tal. | 1 800 SEK |
956 | MATTA. Semiantik Keshan. 324x211 cm. | 9 000 SEK |
957 | MATTA. Semiantik Kirman. 363x267,5 cm. | Unsold |
958 | JARDINJÄR, "Hortus", Josef Frank, Svenskt Tenn. | Unsold |
959 | MATTA. Semiantik Ardebil. 184x144,5 cm. | 2 000 SEK |
960 | Birgit Broms, "Skridskoåkare". | 26 000 SEK |
961 | FIGURIN, porslin. Japan, Edo, 1700/1800-tal. | 1 900 SEK |
962 | DALAHÄSTAR, 2 st, allmoge. 1900-talets första hälft. | 6 200 SEK |
963 | SKRIN, allmoge. Jämtland. Märkt JJS 1826. | 7 600 SEK |
964 | MATTA, rölakan. 363x256 cm. Finland sannolikt, 1900-talets förra hälft. | Unsold |
965 | MATTA. Semiantik. Täbris troligen. 288,5x199 cm. | 8 200 SEK |
966 | KALK, allmoge, 17-1800-tal. | 1 300 SEK |
967 | SKULPTURER, 2 st. Hälsingland, 18-1900-tal. | 3 400 SEK |
968 | Madeleine Pyk, "Cecile". | 13 500 SEK |
969 | DALATUPPAR, 2 st, allmoge. 1900-talets första hälft. | 2 400 SEK |
970 | HUGO ZUHR, olja på duk. Monogramsign. | Unsold |
971 | MATTA. Semiantik Baotou. 165,5x155,5 cm. | 2 000 SEK |
972 | MATTA. Semiantik/Old Ghom. 341x214 cm. | Unsold |
973 | Gösta Adrian-Nilsson "The diamond to Mrs Cane" | 7 000 SEK |
975 | Knut Lundström, Franskt Landskap. | Unsold |
976 | MATTA. Antik Ushak. 398,5x349 cm. | 7 500 SEK |
977 | MATTA. Old Kirman. 217x142,5 cm. | Unsold |
978 | MATTA. Old Ghom. 204x144 cm. | Unsold |
979 | VÄVD TAPET, gobelängteknik. 117x163,5 cm. Frankrike 1800-talets andra hälft - omkring 1900. | Unsold |
980 | Per Krogh "Kommunistbåten" | 8 000 SEK |
981 | W Smithson Broadhead, Hästkapplöpning. | 21 000 SEK |
982 | KELIM. Semiantik Rumänien. 293,5x196 cm. | 2 000 SEK |
983 | MATTA. Semiantik Azerbadjan. 285,5x131,5 cm. | 5 000 SEK |
984 | MATTA. Semiantik/Old Heris. 250,5x187 cm. | 7 500 SEK |
985 | MATTA. Semiantik Khotan figural. 283,5x157 cm. | Unsold |
986 | CHUVAL. Semiantik Ersari/Kizil Ayak. 98,5x174,5 cm. | Unsold |
987 | TORBA. Semiantik Tekke. 35,5x114 cm. | Unsold |
988 | GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk. Sign. | Unsold |
989 | Arthur Bianchini, "Skuggan Sandhamn". | Unsold |
990 | MATTA. Semiantik Mahal. 406x311,5 cm. | Unsold |
991 | MATTA, rölakan. 239,5x167 cm. Sign. MB. Nordeuropa 1900-tal. | 1 500 SEK |
992 | GALLERIMATTA, trasmattsteknik. 1082x71 cm. Sverige 1900-tal. | 2 000 SEK |
993 | Axel Nilsson "Blommor i motljus" | 12 500 SEK |
994 | WILHELM WIK Utan titel | Unsold |
995 | Åra, "Liv", Jonas Bohlin 1997 Gran/läder. | 4 600 SEK |
996 | BORD, "ART AGAINST AIDS" .
Jonas Bohlin och Rolf Söderdahl 1992. | 2 800 SEK |
997 | TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Kangxi(1662-1723). | 1 600 SEK |
998 | BORD, NK:s verkstäder 1920-30-tal. | 6 200 SEK |
999 | MOCCASKEDAR, 12 st, Th Marthinsen, Norge 1950-tal. | 1 600 SEK |
1000 | VÄVNAD, gobelängvariant. "Blå Crocus". 31,5x39 cm. Signerad AMF (Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB). | Unsold |
1001 | Siri Rathsman, "Symfoni". | 5 500 SEK |
1002 | Fortune and Misfortune (2). | 4 800 SEK |
1003 | Louis-Léopold Boilly, "Les Mangeurs d'Huitres"; "La Rosière". | Unsold |
1004 | TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | Unsold |
1005 | LOUNGE CHAIR, "Woob" Eero Koivisto, Offecct. | 3 500 SEK |
1006 | SOFFA "Slide", Eero Koivisto, Offecct 2005. | 15 500 SEK |
1007 | FÅTÖLJ, "Slide", Eero Koivisto, Offecct, 2005. | 3 000 SEK |
1008 | SOFFBORD, "Window", Eero Koivisto, Offecct, 2005. | 3 200 SEK |
1009 | FÅTÖLJER, 1 PAR "Zero", Maire Moerd, Offecct. | 11 500 SEK |
1010 | STOLAR, 4 st "Cornflake" Claesson, Koivisto, Rune (CKR), Offecct. | Unsold |
1011 | Francisco Goya Y Lucientes, "El si pronuncian y la mano alargan al primero que llega", ur; "Caprichos de Goya". | 2 600 SEK |
1012 | TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 800 SEK |
1013 | BROSCH/HÄNGSMYCKE, jugend med diamanter, | 8 800 SEK |
1014 | ÖRHÄNGEN, silver med citriner. 1800-talets slut. | 4 400 SEK |
1015 | BROSCH, med smaragd och orientpärlor. | 2 400 SEK |
1016 | RING med trappslipad citrin. | 1 200 SEK |
1017 | HÄNGSMYCKE med stor droppslipad citrin. | 1 500 SEK |
1018 | GULDKEDJA, 6-radig ankarlänk, | Unsold |
1019 | A Bengt Edenfalk glass vase, "Thalatta", Skruf 1970´s. | 1 500 SEK |
1020 | LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil. | 9 000 SEK |
1021 | LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska. | 12 500 SEK |
1022 | TALLRIKAR, 6 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 100 SEK |
1023 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början. | 31 000 SEK |
1024 | LAMPFÖTTER, ett par. 1830/1840-tal. | 8 500 SEK |
1025 | NICKEDOCKA/VISITKORTSHÅLLARE, 1700/1800-tal. | 7 800 SEK |
1026 | TEKANNA och KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 700 SEK |
1027 | SERVIS, 22 delar, flintgods. England, 1800-tal. | Unsold |
1028 | SIDEBOARD, Cidue, Italien. | 2 000 SEK |
1029 | SKÅLAR, ett par, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1958 resp 1963. | 3 200 SEK |
1030 | Jordi Arkö, "Röde Orm" av Frans G Bengtsson och med bilder av Jordi Arkö. | Unsold |
1031 | VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820). | 1 300 SEK |
1032 | VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820). | 1 300 SEK |
1034 | RING med briljantslipad diamant ca 1 ct. | 16 000 SEK |
1035 | Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville". | 2 800 SEK |
1036 | Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville". | 2 600 SEK |
1038 | COLLIER, doserade odlade pärlor, | Unsold |
1039 | RING. Carmosé med nio briljantslipade diamanter. | 10 000 SEK |
1040 | VASER, två stycken, keramik. Grekland. | 4 600 SEK |
1041 | BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, med orientpärlor och diamanter. | 8 000 SEK |