No. | Item | Hammer price |
211 | TALLRIKAR, 5 st (3+2), porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 900 SEK |
212 | KRUKA, porslin. Ming dynastin. | 4 600 SEK |
213 | KRUKOR, ett par. Ming dynastin. | 2 600 SEK |
215 | BÄRTALLRIKAR, 5 st samt ASSIETTER, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 600 SEK |
216 | MATBORD, "Superellips" Bruno Mathsson och Piet Hein för Mathsson Inerantional. | 7 600 SEK |
217 | CREMEKOPPAR, 4 st (2+1+1), mjukt porslin, 1700-tal. | 3 600 SEK |
218 | PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti. | 5 600 SEK |
219 | SMYCKESKRIN. Nyrokoko. | 3 800 SEK |
220 | SKÄKTKNIV. Daterad 1845. Tillskriven Per Schenler, Norrala, Hälsingland. | 2 200 SEK |
221 | SKÄKTKNIV. Daterad 1845. Tillskriven Per Schenler, Norrala, Hälsingland. | 3 800 SEK |
222 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 1 000 SEK |
223 | SKÅL, keramik. Song dynastin. | 1 000 SEK |
224 | FIGURIN, nefrit. Sen Qing dynasti. | 750 SEK |
225 | VINKOPP MED STÄLL, keramik. Sen Qing dynastin. Chüntyp. | Unsold |
226 | SVEPASK. Hälsingland, märkt 1820. | 4 600 SEK |
227 | SELDON. Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första del. | 1 200 SEK |
229 | Sam Uhrdin, Kvinna i eldsken. | 9 800 SEK |
230 | FIGURER, ett par, teak.
Kay Bojesen, Danmark 1950-tal. | 4 200 SEK |
231 | SÅSSKÅL på FAT, silver. Anders Lundquist, Stockholm 1837-44. | 4 600 SEK |
232 | VAS, glas, graal. Edward Hald, Orrefors 1957. | 3 200 SEK |
233 | Per Julius, Vinterlandskap med frostig björk. | 8 000 SEK |
234 | Arthur Percy, Blomsterstilleben. | Unsold |
235 | SKULPTUR, glas. Oiva Toikka, Notsjö, Finland. | Unsold |
238 | Spansk Skola, Den helige Hieronymus. | Unsold |
239 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722). | 1 300 SEK |
240 | GARNITYR, BROSCH OCH ÖRHÄNGEN 1881. | 7 600 SEK |
241 | ARMBAND MED AMETISTER, HALVPÄRLOR OCH SMARAGDER, | 15 000 SEK |
243 | RING med trappetslipad ametist. | Unsold |
244 | GARNITYR, ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, | 4 200 SEK |
245 | A gold and precious stones necklace. 1950's. | Unsold |
246 | RING MED HJÄRTFORMAD AMETIST, | 5 600 SEK |
247 | RING MED 3 STÖRRE OCH 24 MINDRE BRILJANT-OCH ÅTTKANTSLIPADE DIAMANTER 1.39 ct enl. gravyr. | 6 400 SEK |
248 | RING MED 5 STÖRRE OCH 12 MINDRE BRILJANTSLIPADE DIAMANTER CA 2 CT. | 7 000 SEK |
249 | SKÄRP, SILVER, JUGEND. | 2 800 SEK |
250 | COLLIER, JAPANSKA ODLADE PÄRLOR 7 mm. | 3 800 SEK |
251 | COLLIER japanska odlade pärlor 7 mm. | Unsold |
252 | COLLIER ODLADE JAPANSKA SEMIBAROCKPÄRLOR 7,5 mm. | 4 600 SEK |
253 | MASK, stengods. Lisa Larsson. Gustavsberg. "Afro-1". | 3 600 SEK |
254 | A natural fresh water pearl necklace, 1930's. | Unsold |
255 | KITTEL, koppar, 18-1900-tal. | 2 800 SEK |
256 | PARTI, 3 BROSCHER, HÄNGSMYCKE. | 1 600 SEK |
258 | SALTKAR, silver. S:t Petersburg, Ryssland 1836. | Unsold |
259 | Albert Blombergsson, Inloppet vid Stugsund, Söderhamn. | 11 500 SEK |
260 | STOLAR, 6 ST, Verner Panton, "System 1-2-3", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal. | 4 600 SEK |
261 | BARSKÅP, Bodafors sannolikt 1950-tal. | 14 000 SEK |
262 | SKÅLAR, | 2 000 SEK |
263 | KRUKOR (2 st) samt SKÅLFAT, | Unsold |
265 | BESTICKSUPPSÄTTNING, 79 delar, silver. G. Möllenborg, Stockholm 1848-50. Modell engelsk snäck. | 19 000 SEK |
266 | BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft. | Unsold |
267 | MATBORD. England 1800-tal. | 4 000 SEK |
268 | STOLAR, sex stycken snarlika. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 32 000 SEK |
269 | KONSOLBORD. Italien, 1800-talets andra hälft. | Unsold |
270 | KARMSTOL. Sengustaviansk Lindome. | Unsold |
271 | GRINDAR, ett par. S.k. "solgrindar". 1900-talets första hälft. | Unsold |
272 | STOLAR, ett par. Barock. | 8 400 SEK |
273 | A Swedish empire mirror and consol table. | Unsold |
274 | SKÄRM. 1800-talets andra hälft. | 4 400 SEK |
275 | VÄGGPENDYL. Sengustaviansk. | 9 000 SEK |
276 | RAGUSKED, silver. Otydl stmplr, Sverige 1811.
Modell svensk rund. | 1 400 SEK |
278 | GAFFLAR, 24 st, silver. Johan Daniel Blomstervall, Göteborg 1833. Modell gammalfransk. | 2 800 SEK |
279 | GAFFLAR, 12 st, silver. G.Möllenborg, Stockholm 1848-49. Modell gammalfransk. | 1 600 SEK |
280 | GAFFLAR, 10 st, silver. Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1819. Modell gammalfransk. | 1 000 SEK |
281 | DESSERTSKEDAR, 12 st, silver. G.G.Rehnberg, Norrköping 1804 ((8), G.Möllenborg, Sthlm 1851 (4). | 1 700 SEK |
282 | MATKNIVAR, 17 st, silver. Otydl stmplr, 1800-tal. Modell engelsk snäck. | 4 000 SEK |
283 | MATSKEDAR, 14 st, silver, olika smeder 1800-talets första hälft (1 st 1909). Modell gammalfransk. | 1 600 SEK |
284 | DESSERTSKEDAR, 12 (9+3) st, silver. S.Westerstråhle, G.F.Folcker, J.D.Blomstervall, 1831-53. Modell svensk rund. | 3 600 SEK |
285 | SPEGEL, tennram, Sverige 1920-30-tal. | 3 000 SEK |
286 | ARMLÄNK, 18K guld. | Unsold |
287 | BESTICKSUPPSÄTTNING, 138 delar, silver. C.F. Carlman, Stockholm 1943-46. | 20 000 SEK |
288 | PORTRÄTTMEDALJONGER, två stycken, Patinerad brons och marmor. | 14 500 SEK |
289 | RESEUR. H. Spahlinger 1895. | 4 000 SEK |
290 | VAS, porslin. Underglasyr. Astrid Ewerlöf, Rörstrand. | 1 500 SEK |
291 | KAVIARSKED, silver. S:t petersburg, Ryssland 1800-talets andra hälft. | 2 400 SEK |
292 | VINGLAS. England, 1700-tal. | 1 500 SEK |
293 | GOLVLAMPA, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal. | 9 500 SEK |
294 | BORD MED KAKELPLATTOR, fajans, Ursula Printz, Gustavsberg studio 1942 och 1969. | 2 400 SEK |
295 | PARTI, 10 delar, keramik. Grekland, Egypten, Bl.a. Romersk tid. | Unsold |
296 | SITTELEMENT, 3st, "Orbis", Luigi Collani för COR, Tyskland. | 4 800 SEK |
297 | Georges Rouault, "Nu", ur: "Réincarnations du Père Ubu". | 2 600 SEK |
298 | SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
299 | STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 400 SEK |
300 | VAS, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraka. | 2 200 SEK |
301 | SKÅL, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraka. | 1 800 SEK |
302 | SKÅL, glas. Venini, Murano, Italien. | 4 600 SEK |
303 | BÄGARE, ett par, sterling. Åke Strömdal för Hugo Strömdahl. Stockholm 1962. | 2 500 SEK |
305 | STÄMPEL och VATTENDROPPARE. Kina 1800-tal. | 1 600 SEK |
306 | Thomas Cook, "Hogarth Restored" (27 kopparstick + textsidor). | 4 600 SEK |
307 | SAKEKOPPAR, porslin, 5 st, Japan. | 2 000 SEK |
308 | Kittel, koppar. | 2 200 SEK |
309 | TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |
310 | TÄNDSTICKSSTÄLL, 2 st. Karl Hagenauer, Hagenauer Werkstätte, Wien, Österrike, | 5 400 SEK |
311 | GALLERSKÅLAR, ett par samt GALLERSKÅL med FAT, porslin. Kongl Dansk, 1900-talets början. | Unsold |
312 | TALLRIKAR, 12 st, porslin. Kongl Dansk. 1981. "Las Flores Dalianaias". Dali. | 2 000 SEK |
313 | TEDOSA, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722). | 1 600 SEK |
314 | KANNA, glas, 1800-tal. | 700 SEK |
315 | VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 4 200 SEK |
316 | BOJAN, porslin. Qing 1800-tal. | 2 400 SEK |
317 | MUGGAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722) resp Qianlong (1736-95). | 1 600 SEK |
318 | OKIMONO samt NETSUKE, elfenben. Meiji, Japan. | 4 200 SEK |
319 | TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |