No connection to server

Lilla Bukowskis S190

 
1595 items
1028. SIDEBOARD, Cidue, Italien.
1028. SIDEBOARD, Cidue, Italien.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
1026. TEKANNA och KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
1026. TEKANNA och KOPP med FAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
1 700 SEK
Estimate
1 500 - 2 000 SEK
1031. VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
1031. VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Hammer price 
1 300 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1032. VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
1032. VÄRMETALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1796-1820).
Hammer price 
1 300 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1008. SOFFBORD, "Window", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
1008. SOFFBORD, "Window", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1009. FÅTÖLJER, 1 PAR "Zero", Maire Moerd, Offecct.
1009. FÅTÖLJER, 1 PAR "Zero", Maire Moerd, Offecct.
Hammer price 
11 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1010. STOLAR, 4 st "Cornflake" Claesson, Koivisto, Rune (CKR), Offecct.
1010. STOLAR, 4 st "Cornflake" Claesson, Koivisto, Rune (CKR), Offecct.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1012. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
1012. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
1 800 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1014. ÖRHÄNGEN, silver med citriner. 1800-talets slut.
1014. ÖRHÄNGEN, silver med citriner. 1800-talets slut.
Hammer price 
4 400 SEK
Estimate
2 000 SEK
1015. BROSCH, med smaragd och orientpärlor.
1015. BROSCH, med smaragd och orientpärlor.
Hammer price 
2 400 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
1020. LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil.
1020. LYKTA, för ett ljus. Gustaviansk stil.
Hammer price 
9 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
1022. TALLRIKAR, 6 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
1022. TALLRIKAR, 6 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
1 100 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1013. BROSCH/HÄNGSMYCKE, jugend med diamanter,
1013. BROSCH/HÄNGSMYCKE, jugend med diamanter,
Hammer price 
8 800 SEK
Estimate
8 000 SEK
1016. RING med trappslipad citrin.
1016. RING med trappslipad citrin.
Hammer price 
1 200 SEK
Estimate
1 000 SEK
1017. HÄNGSMYCKE med stor droppslipad citrin.
1017. HÄNGSMYCKE med stor droppslipad citrin.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
1 000 SEK
1018. GULDKEDJA, 6-radig ankarlänk,
1018. GULDKEDJA, 6-radig ankarlänk,
Hammer price 
Unsold
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1021. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
1021. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska.
Hammer price 
12 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1023. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
1023. KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Hammer price 
31 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
988. GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk. Sign.
988. GOTTFRID KALLSTENIUS, olja på duk. Sign.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
990. MATTA. Semiantik Mahal. 406x311,5 cm.
990. MATTA. Semiantik Mahal. 406x311,5 cm.
Hammer price 
Unsold
Estimate
10 000 - 15 000 SEK
991. MATTA, rölakan. 239,5x167 cm. Sign. MB. Nordeuropa 1900-tal.
991. MATTA, rölakan. 239,5x167 cm. Sign. MB. Nordeuropa 1900-tal.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
992. GALLERIMATTA, trasmattsteknik. 1082x71 cm. Sverige 1900-tal.
992. GALLERIMATTA, trasmattsteknik. 1082x71 cm. Sverige 1900-tal.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
1587. LÅNGKLÄNNING, John Galliano.
1587. LÅNGKLÄNNING, John Galliano.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 500 - 3 000 SEK
1589. KJOL, Alaia.
1589. KJOL, Alaia.
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 000 SEK
1591. KLÄNNING, Herve Legèr.
1591. KLÄNNING, Herve Legèr.
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
1 500 SEK
1588. DRÄKTJACKA, Chanel, Paris, våren 2005.
1588. DRÄKTJACKA, Chanel, Paris, våren 2005.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1543. AFTONKLÄNNING, 1970-tal.
1543. AFTONKLÄNNING, 1970-tal.
Hammer price 
1 100 SEK
Estimate
800 SEK
983. MATTA. Semiantik Azerbadjan. 285,5x131,5 cm.
983. MATTA. Semiantik Azerbadjan. 285,5x131,5 cm.
Hammer price 
5 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
985. MATTA. Semiantik Khotan figural. 283,5x157 cm.
985. MATTA. Semiantik Khotan figural. 283,5x157 cm.
Hammer price 
Unsold
Estimate
9 000 - 10 000 SEK
989. Arthur Bianchini, "Skuggan Sandhamn".
989. Arthur Bianchini, "Skuggan Sandhamn".
Hammer price 
Unsold
Estimate
12 000 - 15 000 SEK
986. CHUVAL. Semiantik Ersari/Kizil Ayak. 98,5x174,5 cm.
986. CHUVAL. Semiantik Ersari/Kizil Ayak. 98,5x174,5 cm.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
987. TORBA. Semiantik Tekke. 35,5x114 cm.
987. TORBA. Semiantik Tekke. 35,5x114 cm.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 500 - 3 000 SEK
1006. SOFFA "Slide", Eero Koivisto, Offecct 2005.
1006. SOFFA "Slide", Eero Koivisto, Offecct 2005.
Hammer price 
15 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
1007. FÅTÖLJ, "Slide", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
1007. FÅTÖLJ, "Slide", Eero Koivisto, Offecct, 2005.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
1590. DRÄKT, Chanel, Paris hösten -95.
1590. DRÄKT, Chanel, Paris hösten -95.
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
5 000 SEK
1602. AFTONKLÄNNING, Donna Karen, New York.
1602. AFTONKLÄNNING, Donna Karen, New York.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 4 500 SEK
1041. BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, med orientpärlor och diamanter.
1041. BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, med orientpärlor och diamanter.
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1601. A black evening dress from Narciso Rodriques.
1601. A black evening dress from Narciso Rodriques.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
1535. AFTONKLÄNNING,  Thalia 1980-tal.
1535. AFTONKLÄNNING, Thalia 1980-tal.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1536. AFTONKLÄNNING, Thalia 1980-tal.
1536. AFTONKLÄNNING, Thalia 1980-tal.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1040. VASER, två stycken, keramik. Grekland.
1040. VASER, två stycken, keramik. Grekland.
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
1542. LÅNGKLÄNNING, Nk:s Franska. 1950-tal.
1542. LÅNGKLÄNNING, Nk:s Franska. 1950-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 000 SEK
1502. JACKA, Saint Laurent rive gauche.
1502. JACKA, Saint Laurent rive gauche.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 SEK
1042. KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko.
1042. KAROTTER MED LOCK, ett par, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1516. KAPPA, Nordiska Kompaniet, 1916.
1516. KAPPA, Nordiska Kompaniet, 1916.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
800 - 1 000 SEK
1532. DRÄKT, ateljésydd 1960-tal.
1532. DRÄKT, ateljésydd 1960-tal.
Hammer price 
400 SEK
Estimate
800 - 1 000 SEK
177. ÖLGLAS, tre stycken, omkring år 1800.
177. ÖLGLAS, tre stycken, omkring år 1800.
Hammer price 
500 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1054. KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal.
1054. KAROTTER MED LOCK, ett par, flintgods. 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1056. TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal.
1056. TERRIN MED LOCK, flintgods. England 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1058. SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.
1058. SERVIS, 15 snarlika delar, flintgods. England 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
1059. ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900.
1059. ÄGG, 2 st, glas, Ryssland ca 1900.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 SEK
1060. GUNGSTOL, Hans J Wegner, Danmark 1961.
1060. GUNGSTOL, Hans J Wegner, Danmark 1961.
Hammer price 
6 600 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
1066. Jacques Claude Danzel, "Neptune et Amymone".
1066. Jacques Claude Danzel, "Neptune et Amymone".
Hammer price 
2 400 SEK
Estimate
1 500 - 2 000 SEK
1061. SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal.
1061. SLAGBORD, "Vapensmeden", Carl Malmsten 1960-tal.
Hammer price 
9 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1603. KAPPA, Guy Laroche.
1603. KAPPA, Guy Laroche.
Hammer price 
900 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1067. KARAFF md PROPP, glas. Tyskland 1700-tal.
1067. KARAFF md PROPP, glas. Tyskland 1700-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 SEK
1068. SKÅL, glas, 1800-tal.
1068. SKÅL, glas, 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 500 SEK
1070. SMÖRASK med LOCK, porslin, Kusnetsov, Ryssland, 1800-tal.
1070. SMÖRASK med LOCK, porslin, Kusnetsov, Ryssland, 1800-tal.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1069. MUGG, porslin. Lomonosov, Ryssland, 1900-tal.
1069. MUGG, porslin. Lomonosov, Ryssland, 1900-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1072. KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93.
1072. KANNA, fajans, Niderviller, Frankrike, 1789-93.
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 5 000 SEK
1073. MÅLNING på siden, Kina. Qing.
1073. MÅLNING på siden, Kina. Qing.
Hammer price 
3 800 SEK
Estimate
3 000 SEK
1045. Lorenzo Pasinelli (Efter?), Kristus, Jungfru Maria och Petrus.
1045. Lorenzo Pasinelli (Efter?), Kristus, Jungfru Maria och Petrus.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
1047. KAROTT MED LOCK, nysilver.
1047. KAROTT MED LOCK, nysilver.
Hammer price 
1 200 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1631. RÖKROCK, 1900-talets första del.
1631. RÖKROCK, 1900-talets första del.
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
500 SEK
1046. KAROTT MED LOCK, nysilver. Nyrokoko.
1046. KAROTT MED LOCK, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price 
500 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1048. SERVERINGSKUPA, nysilver.
1048. SERVERINGSKUPA, nysilver.
Hammer price 
1 200 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1049. FAT, nysilver.
1049. FAT, nysilver.
Hammer price 
500 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1050. SKÅL, nysilver. Nyrokoko.
1050. SKÅL, nysilver. Nyrokoko.
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
1051. Stephani Benedetto Steevensz, Uppståndelsen.
1051. Stephani Benedetto Steevensz, Uppståndelsen.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
1052. SPJÄLBAND, två stycken. 1800-tal.
1052. SPJÄLBAND, två stycken. 1800-tal.
Hammer price 
1 000 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
174. GLASSERVIS, 17 snarlika delar. 1800-tal.
174. GLASSERVIS, 17 snarlika delar. 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
7 000 - 9 000 SEK
1593. CAPE, Christian Dior.
1593. CAPE, Christian Dior.
Hammer price 
1 200 SEK
Estimate
1 200 - 1 500 SEK
1545. AFTONROCK, Armani.
1545. AFTONROCK, Armani.
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
2 000 SEK
1592. CARDIGAN, Fifth Avenue, New York.
1592. CARDIGAN, Fifth Avenue, New York.
Hammer price 
900 SEK
Estimate
600 - 800 SEK
1594. KLÄNNING, Yves Saint Laurent.
1594. KLÄNNING, Yves Saint Laurent.
Hammer price 
800 SEK
Estimate
600 - 800 SEK
1596. KAPPA, Hubert de Givenchy.
1596. KAPPA, Hubert de Givenchy.
Hammer price 
1 100 SEK
Estimate
1 500 - 2 000 SEK
1034. RING med briljantslipad diamant ca 1 ct.
1034. RING med briljantslipad diamant ca 1 ct.
Hammer price 
16 000 SEK
Estimate
18 000 SEK
1595. LÅNGKLÄNNING, Marcel Marongiu.
1595. LÅNGKLÄNNING, Marcel Marongiu.
Hammer price 
900 SEK
Estimate
1 000 SEK
1598. CAPE, Celine.
1598. CAPE, Celine.
Hammer price 
2 200 SEK
Estimate
1 500 - 2 000 SEK
1035. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
1035. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 SEK
1036. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
1036. Fernand Léger (Efter), Utan titel, ur: "La ville".
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 SEK
1505. KLÄNNING, Leija, Stockholm.
1505. KLÄNNING, Leija, Stockholm.
Hammer price 
500 SEK
Estimate
800 - 1 000 SEK
1506. KJOL, Saint Laurent, Frankrike.
1506. KJOL, Saint Laurent, Frankrike.
Hammer price 
1 000 SEK
Estimate
800 SEK
1038. COLLIER, doserade odlade pärlor,
1038. COLLIER, doserade odlade pärlor,
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 000 - 1 200 SEK
1039. RING. Carmosé med nio briljantslipade diamanter.
1039. RING. Carmosé med nio briljantslipade diamanter.
Hammer price 
10 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
1600. KLÄNNING, Pierre Balmain.
1600. KLÄNNING, Pierre Balmain.
Hammer price 
600 SEK
Estimate
800 SEK
1599. CAPE, Celine.
1599. CAPE, Celine.
Hammer price 
1 500 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
1504. COCKTAILKLÄNNING, Leija, Stockholm.
1504. COCKTAILKLÄNNING, Leija, Stockholm.
Hammer price 
600 SEK
Estimate
800 - 1 000 SEK
1597. KAPPA,Yves Saint Laurent.
1597. KAPPA,Yves Saint Laurent.
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
306. Thomas Cook, "Hogarth Restored" (27 kopparstick + textsidor).
306. Thomas Cook, "Hogarth Restored" (27 kopparstick + textsidor).
Hammer price 
4 600 SEK
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
308. Kittel, koppar.
308. Kittel, koppar.
Hammer price 
2 200 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
309. TERRINFAT,  porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
309. TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
342. Kurtiserande par.
342. Kurtiserande par.
Hammer price 
Unsold
Estimate
10 000 - 12 000 SEK