porslin. Meissen Marcolinis period ( 1774-1814).Oval bukig med välvt lock med krönande putti och pousserad blommor. Utsvängda hänklar med ymnighetshorn. Polykrom blomsterdekor mot vit fond. Längd 39 cm.
Hänkellagning. Lockets blommor med nagg.