3 delar. Stig Carlsson, Höganäs 1970-tal. Omfattar två större och en mindra fågel. Chamotterat stengods, glasyr i blågröna nyanser. Höjd 157, 141 och 57 cm.
Skador, lösa delar, några delar saknas.