Rokoko, 1700-talets andra hälft. Fanerad med plommon och ek. Beslag av mässing. Rak form på svängda ben. Fem lådor. Skrivinredning bakom klaff. Senare dörr märkt OF under krona. Bredd 117, djup 62, höjd 105 cm. Nycklar medföljer.
Senare beslag, två lås saknas, kompletteringar.
OF under krona står enligt uppgift för Ottiliana Sigrid Elisabeth Fleming af Liebelitz, f. 1848, Friherrliga ätten no 17 från adelskalendern 1905.