av Jacob Sjölin (mästare verksam i Köping och Kungsör 1767-1785). Rund alrotsfanerad skiva på tredelad balusterfot. Med Köpings hallstämpel. Signerad "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: N 583". Diam 83, höjd 72,5 cm.
Fot med skador, lagad torkspricka, smärre fanerlagningar.