430
1061221

Ivan Ivarson

(Sweden, 1900-1939)
250 000 - 300 000 SEK
22 200 - 26 600 EUR
23 100 - 27 800 USD
Hammer price
370 000 SEK
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Ivan Ivarson
(Sweden, 1900-1939)

Girl with Yellow Hat

Signed I. Ivarson. Oil on canvas 43 x 32 cm.

Provenance

Åmells konsthandel, Stockholm.
Rolf Schmitz Collection.

More information

Ivan Ivarsons målningar är aldrig direkta avbildningar, snarare är de fyllda av hans varma känslor för naturen. Måleriet är expressivt och ofta intensivt skälvande i sin koloristiska styrka. Han målar himlen, havet, jorden och kvinnan, de element som för Ivarson stod för drömmen om naturens lustfyllda härligheter. Professor Torgny Segerstedt, tillika huvudredaktör på Göteborgs Handels- och Sjöfartstidning, stödde Ivarson och tack vare denne fick han möjlighet att göra studieresor under det sena 1920-talet. Resorna gick till Italien och Frankrike, det var viktiga år för Ivarson, han utvecklade sitt måleri i en mer klangfull koloristisk riktning – färgen och ljuset fascinerade honom mycket. Detta ger sig tillkänna i den aktuella målningen där vi möter en ung kvinna med en iögonfallande gul hat och röd kjol med en korg i handen.