311
1061214

Ragnar Sandberg

(Sweden, 1902-1972)
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Hammer price
600 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Ragnar Sandberg
(Sweden, 1902-1972)

"Cykelåkare" (Bicyclists)

Signed RS with rubber stamp. Verso authenticated by Birgit Broms. Executed in the 1930's. Oil on canvas 42 x 64.5 cm.

Provenance

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Sale 533, "Höstens Moderna", November 2 - 5 2004, lot 164; Rolf Schmitz Collection.

Literature

Ulf Linde, "Ragnar Sandberg", SAK, 1979, compare image p. 17.

More information

Under 1930-talet återkom Ragnar Sandberg ofta till samma typ av motiv. Det var badande, fotbollsspelare eller cyklister och i slutet av decenniet även gatubilder från Göteborg.
Vid den här tiden blev Sandbergs måleri mer färgrikt än tidigare. Ofta målade han med breda och borstiga penseldrag vare sig motivet var landskap, stadsbilder eller glädjefyllda bilder av personer i rörelse. Lekfullheten i måleriet är påtaglig.
Sandberg vågade använda färg och ljus i sina skildringar från 1930-talets Göteborg trots att flera beskrivningar antyder att staden under denna period kunde uppfattas som mörk och dyster. Istället blev stadens fordon, ljud och ljus hans främsta inspirationskälla och Ragnar Sandberg utförde under denna period några av sina i särklass främsta målningar.
I nästan samtliga målningar från dessa år har Ragnar Sandberg använt sig av den gula färg som blivit ett av hans kännetecken. I auktionens målning utgör den mustiga gula tonen bildens bakgrund medan ljusare nyanser har använts för att markera figurerna, mannens vita skjorta och kvinnans ljusa hud kontrasterar i sin tur mot den rosaröda klänningen. Kvinnans mörka långa hår fladdrar i vinden och den ljusa baskern sitter käckt på svaj. Sandberg betraktade säkerligen scenen med humor och gladde sig åt att förmedla den till framtida betraktare.