Album from 1746 with 22 watercolors of fortresses, a gift from Gabriel Cronstedt to the heir apparent Adolf Fredrik

Svea Rikes Fästningar Citadeller och Skansar / I thet stånd the befinnas år 1746.

Med kalligraferad dedikation, egenhändigt undertecknad av Gabriel Cronstedt: "Til Hans Kongliga Höghet Svea Rikes utkorade och hyllade arffurste then högborne furste och herre Hertig Adolph Fredrich varder thetta band med ritningar af the under Svea välde lydande Fästningsvärk i diup underdånighet öfverlemnadt af Gabriel Cronstedt, General Major och Directeur af Fortificationen."

Omfattar titelblad, dedikationsblad, samt 22 onumrerade akvareller (c. 16,8 x 21,2 cm) varav en utvikbar (31 x 36,5 cm), alla uppfordrade på grönt siden. Inlagan mäter 17,5 x 22 cm. Akvarellerna utförda av bl. a.
Frederyk Dederichs (1718-1776), Fredrik Wilhelm Hoppe (1712-1795), Christian Robert von Schantz (1722-1780) och Johan Westerling (1714-1789), alla officerare vid fortifikationen.

Samtida ngt nött skinnband, snyggt restaurerat. Förgylld pärmbordyr, Tre Kronor förgyllda i hörnen på bägge pärmar. Inlagan med enstaka smärre lagningar, en marginell hörnförlust ifylld med nytt papper, ställvis småfläckad, sista bladen med en liten fläck i övre yttre hörnet, några konstnärssignaturer delvis raderade.

Givaren var Gabriel Cronstedt (1670-1757, före adlandet Olderman), generalmajor och direktör över fortifikationen från 1741. Adolf Fredrik blev kung av Sverige 1751. Albumet torde ha samband med att man på 1746-47 års riksdag beslöt om anläggandet av Sveaborg i Finland och utvidgandet av Landskronas befästningar i Skåne. "Cronstedt, som vid uppförandet av Fredriksborg dokumenterat sig som en skicklig fästningsbyggare, beredde sig att övertaga ledningen av de nya arbetena
men såg sig skjuten åt sidan till förmån för ett par av defensionsdeputationens yngre medlemmar, överstelöjtnanten vid artilleriet Augustin Ehrensvärd och kavalleriöversten greve H. H. Liewen" (SBL).

Proveniens: Louis Palander af Vega (1842-1920); familjen Cronstedt genom arv. Med ett kvitto till baron Cronstedt från Hedbergs bokbinderi avseende bokens restaurering 1933, då den även fick sin kassett.

De 22 ingående akvarellerna:

1. Carta öfwer Waxholms Skants, sign F. W. Hoppe
2. Carta öfwer Friedrichsborgs fästning, sign. F. W. Hoppe
3. Charta öfwer Stockholms Skiärgård (utvikbar, 34 x 28 cm) sign. F.W. Hoppe
4. Plan öfwer Dalarö Skants, osign.
5. Explication öfver Carlscronas Situation och Fästningsvärck, osign.
6. Plan af Sjö-Castellet Drottningskiär, osign.
7. Plan af Calmar Fästning, osign.
8. Plan af Calmare Slått och dess utanwerk, sign. Christian Robert von Schantz
9. Plan af Slottet Borgholm på Öland, sign. Friedrich Dederichs
10. Plan af Carlshambs Castel, osign.
11. Plan af Landscrona, sign. S. W.
12. Plan af Malmö, oläsbar sign.
13. Plan af Christianstad, osign.
14. Carta öfwer Hamnen och Situation omkringh Fästningen Warberg, sign. F. W. Hoppe
15. Plan af Götheborg, sign. F. W. Hoppe
16. Plan af Tornet Cronan, sign. Christian Robert von Schantz
17. Special Charta öfver Situationen omkring omkring Nya Elfsborg, sign. Friederich Dederichs
18. Plan af Fästningen Nya Elfsborg, sign. Friederich Dederichs
19. Special Charta öfwer Situationen omkring Bohuus, osign.
20. Carta öfwer Marstrand och Carlstens Fästning, sign, Joh. Westerling
21. Plan af Fästningen Carlsten med en del af Marstrands Stad, sign. J. Westerling
22. Plan af Stralsund, sign. F. W. Hoppe.

.

Provenance

.

Auction closed
Hammer price
160 000
14 085
14 884
200 000 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (9 bids)
Feb 24 8:15 PM
160 000 SEK
Feb 24 8:15 PM
150 000 SEK
Feb 24 8:15 PM
100 000 SEK
Feb 24 7:43 PM
22 222 SEK
Feb 24 6:57 PM
15 000 SEK
Feb 22 10:14 AM
12 000 SEK
Feb 18 8:39 PM
10 000 SEK
Feb 17 11:37 AM
1 000 SEK
Feb 16 9:42 PM
300 SEK
All times are in CEST
Contact
Lisa Mothander
Lisa Mothander
Appraiser
+46 (0)767 81 06 02

Customer service

Sweden
Telephone hours: Monday – Friday 9 am – 1 pm

Customer Service