Tove Jansson, "The Atelier".
Sign.1962. Oil on canvas 65x91,5 cm.
Wear due to age and use. Slight paint loss. Slight crazing. Repairs.
Donation by the artist to the Helsinki Artists' Association exhibition in 1969. Purchased from there by the current owner's parents.
Under 1950-talet tog Tove Janssons konst steg mot en mer abstrakt riktning. Övergången, som delvis grundade sig på förväntningarna från den omgivande konstvärlden, underlättades av att Jansson inte tidigare heller hade strävat efter att avbilda verkligheten fullt realistiskt. Även om motiven förenklades och stiliserades, kunde eller ville berättaren ändå inte helt ge upp det representativa. Även i verket från 1962 som nu är till salu, kan man bland abstraktionen och den rytmiska kompositionen känna igen underliggande element som refererar till verkligheten – en ateljé med ett skrivbord och en tavla lutad mot väggen.