No. | Item | Hammer price |
404 | Olavi Vaarula, "TRACES FROM STORIES". | Unsold |
405 | Aarno Salosmaa, "COMPOSITION". | 1 000 EUR |
406 | Esko Tirronen, CLOUDS. | 800 EUR |
407 | Otto Mäkilä, FORMS. | 3 100 EUR |
408 | Olli Lyytikäinen, "WITHOUT TITLE". | Unsold |
409 | Olli Lyytikäinen, "SELF PORTRAIT". | 1 500 EUR |
410 | Juhana Blomstedt, COMPOSITION. | Unsold |
411 | Rafael Wardi, LANDSCAPE FROM HARAKKA. | Unsold |
412 | Rafael Wardi, WOODEN HORSE. | Unsold |
413 | Rafael Wardi, "WOODEN HORSE". | Unsold |
414 | Rafael Wardi, "STILL LIFE". | 5 900 EUR |
415 | Reidar Särestöniemi, LYING MAN. | 650 EUR |
416 | Veikko Hirvimäki, ON THE WAY. | 1 100 EUR |
417 | NANDOR MIKOLA, akvarell, signerad och daterad 1990. | Unsold |
418 | Nandor Mikola, BRANCH. | 850 EUR |
419 | Nandor Mikola, STILL LIFE. | 470 EUR |
420 | Kuutti Lavonen, "REGINA CELI". | 1 400 EUR |
421 | Kuutti Lavonen, LISTEN ANGEL. | 5 400 EUR |
422 | Juha Soisalo, "IN HONOUR OF FAMILY I". | Unsold |
423 | Kristian Krokfors, GREY ANDALUSIA. | 3 600 EUR |
424 | Reidar Särestöniemi, REIDAR SÄRESTÖNIEMI, MIST IN LAPLAND. | Unsold |
425 | Aarno Salosmaa, "COMPOSITION". | 800 EUR |
426 | Sam Vanni, COMPOSITION. | 1 300 EUR |
427 | Max Salmi, "THE HARLEKIN". | 1 000 EUR |
428 | Max Salmi, "THE YOUNG JUGGLER". | 1 200 EUR |
429 | Mauri Favén, "LAKE LANDSCAPE". | 1 830 EUR |
430 | Reino Hietanen, COMPOSITION. | Unsold |
431 | Heikki Aspinen, "THE TIME OF INDEPENDENCE". | Unsold |
432 | Kari Juva, "CLOUD GIRL". | Unsold |
433 | Risto Salonen, FROM THE FINLANDIA SERIES. | Unsold |
434 | Kimmo Pyykkö, "DEEP WATER". | 6 000 EUR |
435 | Kimmo Kaivanto, "WRITTEN IN THE WATER". | Unsold |
436 | Eero Hiironen, "A FLOC OF BIRDS". | 4 800 EUR |
437 | Eero Hiironen, "FIGURE". | Unsold |
438 | Åke Mattas, TRIBE. | 3 000 EUR |
439 | Elvi Maarni, PIANIST. | 2 100 EUR |
440 | Elvi Maarni, ARCHERS. | 4 000 EUR |
441 | Unto Pusa, "THE TRUCK OF THE GAS FACTORY". | 600 EUR |
442 | Taisto Ahtola, "VIRRAN SILTA IN LUOPIOINEN, PUUTIKKALA". | 820 EUR |
443 | Juha Soisalo, THE SILK ROAD. | 910 EUR |
444 | KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -82. | Unsold |
445 | Kauko Lehtinen, HERMIT. | Unsold |
446 | Kimmo Kaivanto, ON THE BEACH. | Unsold |
447 | KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad -95. | Unsold |
448 | Matti Kujasalo, "BALANCED FIELD". | 1 500 EUR |
449 | Kristian Krokfors, "PERFECT DAY". | 2 100 EUR |
450 | ERIK ENROTH, olja på skiva, signerad och daterad -75. | Unsold |
451 | Matti Kujasalo, "BLUE SQUARE ON RED". | 5 100 EUR |
452 | MAUNO HARTMAN, graverad skiva, a tergo signerad och daterad 1985. | Unsold |
453 | Kimmo Kaivanto, "ERUPTION". | 6 000 EUR |
454 | Kristian Krokfors, "SUBURB/URBAN LANDSCAPE II". | 1 700 EUR |
456 | AARNO SALOSMAA, olja på duk, signerad och daterad -83. | Unsold |
457 | Matti Kujasalo, COMPOSITION. | 8 000 EUR |
458 | KALEVI PYYKÖNEN, olja på duk, signerad och daterad -88. | Unsold |
459 | MAX SALMI, olja på skiva, signerad och daterad -74. | Unsold |
460 | KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -82. | Unsold |
461 | Elga Sesemann, THE TRAIN. | Unsold |
462 | Ahti Lavonen, COMPOSITION. | 2 000 EUR |
463 | Mauno Markkula, "VULCANO". | Unsold |
464 | JUHANI LINNOVAARA, akvarell, signerad och daterad -60. | Unsold |
465 | Anita Snellman, MENDING THE NETS. | 2 200 EUR |
466 | Anita Snellman, STILL LIFE WITH BOTTLES. | Unsold |
467 | Marjukka Paunila, CITY VIEW. | 500 EUR |
468 | Anita Snellman, ROOSTER. | 1 500 EUR |
469 | Anita Snellman, "NAKED II". | 1 900 EUR |
470 | Max Salmi, "NUDE". | 700 EUR |
471 | Otto Mäkilä, SELF PORTRAIT. | 4 200 EUR |
472 | OTTO MÄKILÄ, olja på duk, signerad. | Unsold |
473 | OTTO MÄKILÄ, olja på duk, signerad och daterad -26. | Unsold |
474 | Tapani Raittila, A YOUNG GIRL. | 1 100 EUR |
475 | Reidar Särestöniemi, MODEL. | 2 500 EUR |
476 | Björn Nyman, "INCENCE". | Unsold |
477 | Elvi Maarni, HORSES IN A FIELD. | 1 700 EUR |
478 | HELGE DAHLMAN, olja på skiva, signerad och daterad -77. | Unsold |
479 | Helge Dahlman, LADY BY THE WINDOW. | 1 600 EUR |
480 | Unto Koistinen, LADY IN SIDEWAY PROFILE. | Unsold |
481 | Elvi Maarni, "HORSES IN FENCING". | 1 100 EUR |
482 | Helge Dahlman, ORTHODOX CHAPEL, HELSINKI. | 600 EUR |
483 | Ahti Lavonen, COMPOSITION. | 100 EUR |
484 | HELGE DAHLMAN, olja på skiva, signerad och daterad -77. | Unsold |
485 | Salvador Dalí, "LES SONGES DROLANTIQUES DE PANTAGRUEL". | 500 EUR |
486 | Salvador Dalí, "LES SONGES DROLANTIQUES DE PANTAGRUEL". | 500 EUR |
487 | Bernard Buffet, GREEN BUTTERFLY. | 700 EUR |
488 | Robert Rauschenberg, "2K". | 750 EUR |
489 | Victor Vasarely, "PLANETARY FOLKLORE PARTICIPATIONS NO 1". | Unsold |
490A | Ulf Rollof, "MIDNIGHT BLUE RGB". | Unsold |
491 | Björn Wessman, "YGGDRASIL". | 2 500 EUR |
492 | Inal Savchenko, "BLUE WITH PEPPER". | 1 800 EUR |
493 | Gleb Bogomolov, "MARRIAGE". | 2 100 EUR |
494 | Gleb Bogomolov, "TARGET". | 1 500 EUR |
495 | Gleb Bogomolov, "SHOOTER". | 1 500 EUR |
496 | Antoni Tàpies, "LE GRAND TABLE". | 2 900 EUR |
497 | Evgeny Mikhnov-Voitenko, COMPOSITION WITH BLUE. | Unsold |
498 | Evgeny Mikhnov-Voitenko, COMPOSITION. | 1 600 EUR |
499 | Anna Tuori, "RAIN IN BELLA COOLA". | 8 000 EUR |
500 | TUULI-ANNA VIITANEN, olja och tempera på skiva, a tergo signerad och daterad 2001. | Unsold |
501 | Henry Wuorila-Stenberg, "PAINTING". | 4 000 EUR |
502 | Ilari Hautamäki, "CADILLAC DADDY (FOR CY TWOMBLY)". | 1 600 EUR |
503 | Oliver Whitehead, "RED WRECK". | Unsold |
504 | Susanne Gottberg, "GREY ABSTRACT". | Unsold |