Francisco Corcuera, acrylic on canvas, signerad Corcuera and dated -68.
"Samma vatt för alla (en) katt(en)." 27 x 35 cm.
Slightly worn along the edges, minor losses of colour.
The works can be seen at Bukowskis, Berzelii Park 1, 15 - 18 September, Weekdays 11 am – 5 pm, Saturday - Saturday 11 am – 4 pm.
Collect your purchase Bukowskis Västberga allé 3, from 29 September
Francisco Corcuera föddes 1944 i Chile. Han fick sin konstnärliga bildning i Santiago de Chile, New York, Madrid och vid Konstakademien i Stockholm. Corcuera finns representerad i ett flertal sydamerikanska, amerikanska och svenska samlingar och museer, som bland annat Moderna Museet i Stockholm. Det aktuella verket från 1968 representerar popkonst från 60-talet samtidigt som Warhol och Liechtenstein var som hetast i USA.