Art Modern Swedish Art
1329614

Åke Nothberg

(Sweden, 1891-1973)
Åke nothberg, oil on panel, signed and dated 1941.

Åke Nothberg, oil on panel, signed and dated 1941

Utsikt över Stockholm. 50 x 50 cm

Surface dirt

Droit de suite: Yes
Location: Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T29
Related content

Bildkonstnär. Studerade vid Konstakademien 1909-1914. Gjorde en studieresa till Italien året 1920 då han deltog i Axel Tallbergs etsningsskola. Ihop med Carl Luthander ställde han ut i Stockholm 1924 och han medverkade i ett stort antal samlingsutställningar.
Åke Nothberg var representerad vid Biennalen i Venedig 1926. Hans konst består främst av Stockholmsbilder, landskap, stilleben och porträtt. Som tecknare utförde han också ett 30-tal karikatyrporträtt av konstnärskolleger som förvaras vid Konstnärsklubbens lokaler.
Nothberg finns representerad vid Moderna Museet i Stockholm. Kalmar Konstmuseum samt Nationalmuseum i Stockholm.

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

After winning an auction, order your transport on My Pages

When will my item be delivered?

Auction closed
6 000 SEK
The auction is closed.