1329605

Curt Clemens

(Sweden, 1911-1947)
Curt clemens, oil on panel, signed and dated 1939.

Curt Clemens, oil on panel, signed and dated 1939

61 x 50 cm

Surface dirt

Droit de suite: No
Location:
Related content

Trots Curt Clemens alldeles för korta liv är han representerad på flera ledande museer. Moderna Museets samling rymmer exempelvis hela 35 verk av konstnären. I Moderna Museets målningar ”Ögat i spegeln” (ref NM 3964) och ”Korsordet” (NM 5054) porträtteras samma kvinna som i auktionens målning.

Curt Clemens har kallats en stämningsmålare och färgvisionär, som skildrare av melankoliska känslolägen. Vid sin separatutställning på Svensk Franska Konstgalleriet 1942, då bl.a auktionens målning "Flicka vid stenröse” ställdes ut, befarade galleriet mycket stort publikintresse. Därför belades vernissagen med entréavgift om 1 krona per besökare. På de efterföljande vardagarna var det fri entré, men på söndagen var det återigen 1 krona i entréavgift.

Curt Clemens väckte stor uppmärksamhet i Sveriges konstliv under 1940-talet. Hans bildvärld, liksom hela hans liv, rör sig mellan innerliga kärleksbeskrivningar och djup ångest. Utställningarna lovordades av både publik och kritiker. DN:s konstkritiker Yngve Berg rapporterade noggrant från Curt Clemens samtliga utställningar i Stockholm.

Skådespelaren Hasse Ekman och hans hustru Agneta tillhörde Stockholms mest konstintresserade på 1940-talet och var båda hängivna samlare av Curt Clemens måleri. Dagens Nyheter publicerade den 14 juni 1940 ett reportage om paret:
”Curt Clemens är rikligt representerad i den Ekmanska samlingen, som omfattar inte mindre än 15 Clemens-verk, och vidare finnas tavlor signerade av Evert Lundquist, Hilding Linnqvist, Sven Erixson, Olle Olsson Hagalund och många andra.”
Utdrag ur reportage i Dagens Nyheter, 14 juni 1940

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
15 000 SEK
The auction is closed.