WILHELM WAGENFELD, a set of 11 glass items for VLG Jenaer Glaswerk, Schott & Gen.
Hög bläckflaska, "Pelikan", bakelitkapsyl. höjd ca 16 cm, design 1936-37
Små bläckflaskor, två modeller, 6 st.
Senapsburk ”Hengstenberg”, med kapsyl och sked av plast, 1950-tal.
Äggkokare med lock och bygel 3 st., Jenaer Glas, design. 1933/34.
Wear.
Torbjörn Lenskog Design Collection.
Scheiffele, Walter, Wilhelm Wagenfeld und die moderne Glasindustrie: eine Geschichte der deutschen Glasgestaltung von Bruno Mauder, Richard Süssmuth, Heinrich Fuchs und Wilhelm Wagenfeld bis Heinrich Löffelhardt, Hatje, Stuttgart, 1994, p 116.