RUNE JANSSON, oil on panel, signed and dated 50
Self portrait. 38 x 30.5 cm.
.
Viewing at Bukowskis, Berzelii Park 1 in Stockholm, March 24-28, 11 am - 5 pm. Collection takes place at Bukowskis, Västberga Allé 3, from March 30.
Surface dirt. Minor stains.
Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918. Under sent 40-tal och större delen av 50-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning.
Rune målar 1950 ett av sina många självporträtt i den typiska färgskala som dominerar perioden.