Vitmålade. Rak fyrkantig stoppad rygg. Kragade kannelerade ben. H-kryss. Sarg med bladsnitt. Märkta IHS samt Stockholm stolmakareämbetes sigill.
Slitage, förstärkningar.
Torsten Sylvén: " Stolens guldålder ", Prisma, Stockholm 2003. Jämför plansch sid. 144
Stolarnas både högre sitt- och rygghöjd tyder på att de ursprungligen beställts till något ämbetsverk. Jämförbara stolar signerade av M Lundberg finns t ex på Svea hovrätt.