Fanerad med björkrot. Beslag av mässing. Tre lådor i uppsats. Tre underliggande lådor. Längd 103, bredd 52, höjd 102 cm.
Slitage. Visst fanerbortfall. Torrsprickor. Lagningar i faner. Stötmärken och repor. Två handtag på beslag saknas men medföljer. Låsmekanism fungerar dåligt.