Theme auctions online
Helsinki Winter Sale F504
Auction:
Selected Gifts E1128
Auction:
Curated Timepieces – November F529
Auction:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Auction:
Jern's Weapon Collection E1122
Auction:
A Swedish Private Collection F578
Auction:
The Beautiful Line F593
Auction:
Design Jewellery Online E1100
Auction:
1592975

A Swedish rococo mahogany writing cabinet attributed to N. Dahlin (master in Stockholm-1761-87).

25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 670 EUR
2 270 - 2 720 USD
What will the transport cost?

Packaging and insurance

How do I book a transport?

When the payment is settled, you're welcome to book transport on My Pages

When will my item be delivered?

For condition report contact specialist
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assistant Specialist Works of Art
+46 (0)707 88 84 71

Mahogany and mahogany veneer. Two-part. Fittings of gilded brass. Rectangular form with rounded corners and cabriole legs. Upper section with a curved, profiled cornice with carved decoration of rocailles and acanthus, double cabinet doors with an interior of shelves, drawers, and compartments. Lower section with three false drawer fronts with a fold-down flap and an interior writing compartment, this fitted with compartments, drawer and secret drawer fittings, below which are three drawers. Side panels with carrying handles of brass. Back panels fitted with secret drawer fittings with mechanical locking devices. Length 136.5, width 60, height 247 cm. Keys included.

Literature

Lars Ljungström: Mahogny i sträng stil, Stockholm 2022, sid 54-61, fotnot 71 och 72.

More information

Möbler från rokokotid utförda helt i mahogny är sällsynta, främst är några bord kända, i detta sammanhang ter sig auktionens skrivskåp som unikt. En fråga som genast infinner sig är vilken snickarmästare som haft kapacitet och möjlighet att tillverka en sådan möbel. Lars Ljungström har i ”Mahogny i sträng stil” resonerat kring införandet av mahognyn i den svenska möbelkonsten. Han lyfter där fram rokokons store mästare Nils Dahlin som den ”felande länken” och pekar på ett par byråar, sålda 2001 och 2021 på Uppsala auktionskammare, vilka med säkerhet kan kopplas till Dahlin. Bland annat är det förekomsten av, det i England så vanligt förekommande, ”cockbeading”, en smal vulst av trä kring lådor och sarger. Slående för auktionens skrivskåp är dess monumentalitet, slutenhet och visuella tyngd, något som är utmärkande för Nils Dahlin. Skrivskåpet har därtill cockbeading mellan lådorna.
Vid auktionen 2001 såldes också en mindre byrå i rokoko av mahogny med cockbeading runt lådorna (i dag på Skansen i Tottiska malmgården). Värt att notera är att dess sidohandtag och nedre profilering överensstämmer med auktionens möbel. Intressant här är att de två byråarna hade belagd proveniens Tottie. På Höstauktionen 1981, A417, nr 509, sålde Bukowskis ett valnötsfanerat skrivskåp med ett kraftfullt skulpterat snäckornament identiskt med det på auktionens skrivskåp och lika avslutande dörrprofil. Även det skåpet hade belagd proveniens, upptagen i Thomas Totties änka, Sara Lovisas, bouppteckning 1808. Däri upptas också: ”1 st Stor Mahogene Bureau med Skåp, lådor och pulpet samt beslager”. Auktionens skrivskåp har ingen känd Tottie-anknytning men beskrivningen är onekligen träffande. Att familjen Tottie handlat från Nils Dahlin framgår bl a av att i Dahlins bouppteckning fanns en fordran på Anders Tottie. Det sammanlagda faktaläget gör en tillskrivning till Nils Dahlin relevant. Slutligen är det intressant att jämföra med Anders Westerströms mästerstycke från 1775. Han hade lärt hos Dahlin och skåpet uppvisar en snarlik nedre profilering och har ett skulpterat krön, något som sällan förekommer på mästerstycken.