200
1553770

A Swedish share certificate, Ahlingsåhs Manufaktur Werk, No 175, 1728.

25 000 - 35 000 SEK
2 250 - 3 150 EUR
2 350 - 3 290 USD
Hammer price
70 000 SEK
For condition report contact specialist
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assistant Specialist Works of Art
+46 (0)707 88 84 71

Notarized december 31 1728 for Carl de Geer.
A printed order from Riksens Ständer concerning Consul (Jonas) Ahlströms memorial from december 9 1728 follows the lot.

Provenance

Carl De Geer the Elder (1660-1730), owner of, among others, Leufsta, Österby, Väsby, and Hargs bruk.
Thence by inheritance.

Literature

Strandberg, B; Wiséhn, I mfl: Svenska Aktiebrev före 1850, sidan 19, jfr bilder sidan 16-18

More information

Alingsås manufakturverks aktiebrev räknas som Sveriges äldsta (första) bevarade aktiebrev. 1724 erhöll Jonas Alström (adlad Alströmmer 1751) privilegium att upprätta en yllemanufaktur i Alingsås. 1728 utfärdades aktiebrev baserade på"låtter" om vardera 100 daler silvermynt. Verket kom succesivt att övergå i släkten Alströmers ägo på 1760-talet utan att societeten formellt upplöstes.

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?