53
1308784

A pair of Gustavian armchairs by E Öhrmark (working 1777-1813) and Jean Baptiste Masreliez (1753-1801).

35 000 - 40 000 SEK
3 110 - 3 550 EUR
3 240 - 3 700 USD
Hammer price
65 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Sit height 43, back height 94 cm.

Literature

Nyklassicismen i Sverige, Svenska inredningar och möbler 1770-1850. Prisma 1990. See page 90.
Stina Odlinder Haubo: Iordningställt "med mycken smak". Gustav III:s inredningar på Haga, in Haga (ed. Ingrid Sjöström), Stockholm 2009. Page 151 and references page 383, compare illustration page 128.

More information

Auktionens stolar är identiska med karmstolar i kungliga husgerådskammarens samlingar, i dag placerade i Vita Havet på Stockholms slott. Dessa är också signerade av Erik Öhrmark och har samma rika dekor i sargerna utförd av pastellage. Stolarnas ben har, enligt fransk förebild, därtill flera kannelyrer än gängse gustavianska stolar. I Stora salongen på Haga i Gustav III:s paviljong, står ett par vanliga ryggstolar vilka i övrigt är identiska i utförande och dekor. Dessa tillverkades dit 1791 av Öhrmark med dekor utförd i pastellage av Jean Baptiste Masreliez. Auktionens stolar kan därmed också ses ett samarbete mellan dessa två, sannolikt till någon kunglig miljö.