109
1302080

A Swedish Empire mantel clock by G. Undén.

50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Hammer price
110 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Length 30, height 36 cm.

Literature

Teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol.
Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.