164
1296839

Helena Blomqvist

(Sweden, Born 1975)
50 000 - 70 000 SEK
4 440 - 6 210 EUR
4 630 - 6 480 USD
Hammer price
70 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Helena Blomqvist
(Sweden, Born 1975)

"Last Night for the Last Golden Frog", 2008

From the series "The Last Golden Frog". Signed Helena Blomqvist and numbered 6/6 on label verso. Pigment print, image 86 x 109 cm.

Provenance

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.

Exhibitions

Another example exhibited at:
Fotografiska, Stockholm, "Stories from Another World", 20 April - 3 June 2012.

Literature

Helena Blomqvist, "Helena Blomqvist", 2012, illustrated on fullpage.

More information

Helena Blomqvists konst bär den filosofiska eftertänksamhetens och den listigt skruvade humorns dubbla kännetecken. Det finns alltid en annan synvinkel, en annan tolkning. Bilderna rör sig i en mörk sagovärld där surrealistiska framtidsvisioner mixas med äldre tiders romantiska fotografi och stämningsläget pendlar mellan poesi och skräckfylld apokalyps.
Blomqvist iscensätter sina egna världar med egen rekvisita, i stora fotomontage. Hon har tagit starkt intryck av ödesfrågorna i samtiden, miljön och klimathotet. I bilden med titeln "Last Night for the Last Golden Frog" syns en ensam gyllene groda under en stjärnbeströdd natthimmel.
”Den här lilla grodan levde i Costa Ricas berg tills klimatet förändrades. På 1980-talet hittade man en sista hanne som letade efter en hona som inte fanns” har Helena Blomqvist berättat.
Ensam hoppar grodan fram genom det förtorkade landskapet. Står det i stjärnorna att hans art skall bli en av de cirka 130.000 arter som människan hittills har utrotat?