A red melange ground with a large stylized herati like pattern. A dark blue main border with a flower and palmetter vine.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador, lagningar, iknytningar. Långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader.