356
1255166

Jacques-Henri Lartigue

(France, 1894-1986)
15 000 - 20 000 SEK
1 330 - 1 780 EUR
1 400 - 1 870 USD
Hammer price
19 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Jacques-Henri Lartigue
(France, 1894-1986)

"Renée, Paris, janvier, 1931"

Signed J.H. Lartigue. Printed in the 1970's. Gelatin silver print, image 24.2 x 35.8 cm.

Provenance

Robert Delpire, Paris.
Camera Obscura, Stockholm.
Karin & Lars Hall Collection.

Exhibitions

Abecita Konstmuseum, "Ur Karin och Lars Hall Collection", 21 April - 1 July 2012.
Statoil Art Programme, Oslo, ”Icons of Photography, Treasures from the Karin and Lars Hall Collection”, 31 March – 15 August 2011.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 16 June – 19 August 2001.
Camera Obscura, Stockholm, "Jacques Henri Lartigue and Joel Meyerowitz", 20 October - 24 November 1979.

Literature

Deborah Aaronson (ed.), "Album of a Century", 2003, illustrated on fullpage p. 214.
Bertrand Poirot-Delpech e.a, "Jacques-Henri Lartigue, Le choix du bonheur", 1992, illustrated on p. 139.
Jacques-Henri Lartigue, "The Diary of a Century", 1970, illustrated, slightly cropped, pages 196-197.

More information

Jaques-Henri Lartigue (1894–1986) tillhör fotohistoriens specialbegåvningar, en amatör som redan i unga år lyckades förena skolpojkens upptäckarglädje och storögda förundran över allt spännande och intressant i tillvaron med en tränad reporters snabba reaktionsförmåga och blick för det exakta ögonblicket.
Han växte upp i en välbärgad familj, som villigt ställde upp framför den unge Jacques-Henris kamera, och åtta år gammal började han föra dagbok – i ord och bild där han noterade dagens viktigaste händelser (som om hans kamera hade varit en mobiltelefon) och det blev med åren ett åttiotal volymer, rikt illustrerade med teckningar och fotografier, en unik krönika.
Men det skulle dröja innan världen fick upp ögonen för ”amatören som skulle bli en av 1900-talets mest älskade fotografer”. Lartigue skulle fylla 70 när först tidskriften Life publicerade några av hans dagboksbilder och så Museum of Modern Art i New York och Photokina i Köln uppmärksammade den franske konstnären och hobbyfotografen.

Få har Jacques-Henri Lartigue lyckats fotografera fart och en fläkt av den fina värld, ”överklassens lättjefulla fritid”. Humor, värme och livsglädje är andra ord som bär Lartigues signum. I en intervju med den svenske fotohistorikern Rune Hassner förklarar Lartigue att han ville fånga och bevara allt i sitt liv, ”buteljera den tid som flytt”.
Ett citat av den amerikanske författaren William Faulkner ligger nära till hands när man tittar på Lartigues fotografier: ”Målet för varje konstnär är att hålla fast rörelsen, som är liv, med artificiella medel och behålla den fixerad så att hundra år senare, då en främling kanske tittar på den, den återigen rör sig, eftersom den är liv.”
Jacques-Henri har verkligen lyckats hålla fast rörelsen i sina bilder. De lever!
Per Lindström