69
1235329

A pair of Gustavian one-light girandole mirrors by Johan Åkerblad, master 1758-1733 in Stockholm.

60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Hammer price
60 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Dekor av lagerkrans, facklor och bandrosett. Signerade IÅ under krona. Båda med Stockholm hallstämpel 1777. Höjd 73, bredd 31 cm.