114
1085168

Gary Lang

(United States, Born 1950)
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Hammer price
25 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Gary Lang
(United States, Born 1950)

"Plaid Painting"

Signed Gary Lang and dated 1985 on verso. Canvas 203 x 152 cm.

Provenance

Annina Nosei Gallery, New York.

More information

Gary Lang utbildade sig på flera olika konstskolor i USA under 1970-talet, en period då konstvärldens blickar riktades mot den amerikanska konsten som var i sin mest expansiva fas. Lang var en av de konstnärer som bidrog till att den amerikanska västkusten tog upp kampen med New York som dåtidens epicentrum inom samtidskonsten. Under sina studier inspirerades Lang av konstnärer som Paul Klee, Donald Judd och Wassily Kandinsky. Auktionens målning tillhör en serie som Lang kallar för ”Plaid Paintings” och är utförd 1985. Precis som i alla hans målningar undersöker han här hur den intensiva färgen förändras med olika färgkombinationer. Färgens expressivitet i kombination med den strama grafiska strukturen skapar en vibrerande och intensiv målning. 1987 började Lang på allvar att arbeta med de stora koncentriska cirkelformade målningar, "Tondos", som sedan upptagit största delen av hans konstnärskap.

Gary Lang har ställt ut på flertalet stora konstinstitutioner runt om i världen, bland annat på the Whitney Museum of American Art, New York, Museum of Contemporary Art, San Diego samt Museum Ludwig i Köln och The Brooklyn Museum.