"Brun maskinist" (L'Operateur brun)
Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.
Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.
Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".