"Varje rörelse bär på sin motsats"/"Every Motion Bears its Opposite", 2002
Signed Annika von Hausswolff and dated -02 on verso. Edition 2/4 + 1 AP. C-print silicone mounted to plexi glass 152 x 120 cm.
Andréhn-Schiptjenko, Stockholm.
Magasin 3 Konsthall Stockholm, "Ich bin die ecke aller räume", 2008, illustrated p. 14 and 120.
Sedan 1990-talet har Annika von Hausswolff utvecklat ett bildspråk som väcker känslor av såväl obehag som nyfikenhet inför de oväntade vardagliga situationer och makabra historier som avbildas. I hennes noggrant iscensatta fotografier vars uttryck pendlar mellan det dokumentära och det fiktiva är den mänskliga kroppen ofta närvarande eller har lämnat spår efter sig. Med utgångspunkt i bekanta motiv och konsthistoriska referenser avbildar hon scenarios föreställda och utförda av henne själv. Annika von Hausswolff etablerade sig i början av 1990-talet som en av de mest tongivande konstnärerna i Sverige som utmanade 1970-talets dokumentära traditioner och 1980-talets subjektivt orienterade fotografi. Åren 2007-2012 var hon en framträdande professor i fotografi vid Göteborgs universitet, med stort inflytande på den yngre generationens fotografer. Hon representerade Sverige på Venedigbiennalen 1999 och hennes verk finns representerade i många svenska och betydande internationella samlingar som The Solomon R. Guggenheim Museum, New York, Moderna Museet i Stockholm, Magasin III Museum & Foundation for Contemporary Art, Stockholm, Kiasma, Helsingfors samt Hasselbladstiftelsen i Göteborg.