Gilt bronze and white marble. White enamel dial marked "Courvoisier A PARIS". Height 35, length 28 cm. Key included.
Emaljen med nagg runt nyckelhål. Obetydliga kantnagg på marmorsockeln. Mindre stötskador på sockelns bronsfötter. Ställvis sliten förgyllning.