The tray signed L.A.H.M. The wooden base possibly by Bo Fjaestad. Height 62 cm, diameter 68 cm.
Wear.
The base is probably executed by Bo Fjaestad.
Ciselören Lisa Andersson (Haal/Hål) Morell, även kallad "Kopparlisa" var medlem i Rackstadgruppen, en konstnärskoloni runt sjön Racken utanför Arvika. Hon hade lärt sig yrket i USA och uppmuntrades av Gustaf Fjaestad att satsa på ciselering, varpå hon senare studerade hos den kände ciselören Sven Bengtsson i Lund. Hon visade i sin verkstad ljuskronor i koppar, stekfat i silver och diverse arbeten som fat, brickor, skrin och smycken.
Senare arbeten av Kopparlisa signerades H.A.M. då hon senare på 1930-talet släppte sitt mellannamn, Haal/Hål.
Benställningen är sannolikt skulpterad av Gustav Fjaestads äldste son Bo. Identifierade möbler av Bo Fjaestad har besläktad utformning. Tack till Roland Persson, Arvika, för hjälp med identifiering.