1399
556660

A pair of armchairs attributed to Karl Friedrich Schinkel, marked "Schloss Berlin", Berlin circa 1830.

400 000 - 500 000 SEK
36 000 - 45 000 EUR
38 000 - 47 400 USD
Hammer price
1 050 000 SEK

Both marked with paper label " Schloss Berlin alte No 11 Lfde No [Laufendenummer] Neue 58". Numbered 3652a and 3652d. One marked with paper label with red numbers 1075.

Blydekor saknas över griphuvuden.

Provenance

Schloss Berlin.
Compare almost identical armchairs from the same production marked "Schloss Berlin", sold at Bukowskis fall sale 2003, lot 916, marked 3652b, and Bukowskis spring sale 2004, lot 983, marked 3652c.

More information

Tack vare karmstolarnas märkning ”Schloss Berlin” och överensstämmelse med bevarade ritningar kan de tillskrivas Karl Friedrich Schinkel (1781-1841), som var en av de främsta tyska arkitekterna under 1800-talets första hälft. Han kom att kraftigt påverka byggnadskonsten i norra Europa under både 1800- och 1900-talen. Från 1815 var han ansvarig för det kungliga preussiska byggnadsväsendet. Han var inte bara ledande inom arkitektur utan även tongivande inom inredningskonst, konsthantverk och scenografi. Han kom att sätta sin prägel på Berlin genom sina byggnader i nyklassisk stil såsom Altes Museum och Neue Wache. På uppdrag av den preussiska kungafamiljen utförde han flera byggnadsprojekt, bl.a. för prinsarna Karl, Wilhelm, August och Friedrich. Schinkel utförde en rad påkostade inredningar i empirestil. Under åren 1821-37 ritade han förlagor till möbler och konsthantverk, vars tryckta mönsterblad i Vorbilder für Fabrikanten und Hantwerker vann stor spridning även i Norden. Auktionens karmstolar överensstämmer i stort med en typ av karmstolar som formgavs av Schinkel för Palais Prinz Albrecht, som förstördes under andra världskriget. Till skillnad från Schinkels avbildade modell i Vorbilder für Fabrikanten und Hantwerker med sfinxer och kannelerade ben har auktionens karmstolar gripar av förgyllt bly och svarvade profilerade släta ben. När karmstolarna lämnade slottet i Berlin är okänt, men en större uppsättning karmstolar ur samma serie har förmodligen kommit till Sverige under 1900-talet. Bukowskis sålde andra karmstolar ur denna uppsättning 2003 och 2004.