327
580445

Linn Fernström

(Sweden, Born 1974)
600 000 - 800 000 SEK
54 000 - 71 900 EUR
56 900 - 75 900 USD
Hammer price
450 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Linn Fernström
(Sweden, Born 1974)

"Omhålla"

Signed Linn Fernström and dated 2008 on verso. Canvas 210 x 300 cm.

Provenance

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Exhibitions

Galleri Lars Bohman, Stockholm, "Linn Fernström Målningar 2006 - 2008", 30 August - 28 September 2008.

Literature

Galleri Lars Bohman, "Linn Fernström Målningar 2006 - 2008", 2008, illustrated fullpage p. 51.

More information

Knotiga fjällbjörkar sträcker sina ensliga stammar upp mot vinterhimlen. Marken är täckt av snö och horisonten är svår att utskönja där den snövita marken går över i himmel. Röda, gula och ljuslila blommor växer envist upp ur snön och deras gröna blad står i skarp kontrast mot den vinterbleka omgivningen. En kvinna står mitt i bilden. Iklädd en sommarklänning och med vaderna täckta av snö påminner hon om både björkarna och blommorna. Någon som trotsar och går mot strömmen och som vägrar befinna sig i vinterns förlamande grepp. Ensam är hon inte, i bildens nederdel står en liten hundvalp och balanserar på skaren. Den lilla hunden vänder sig uppmärksamt mot betraktaren, precis som om vi just avstyrt ett olydigt infall. Men visst är det något som saknas? Den omfamnade gesten den unga kvinnan uppvisar är paradoxal. Är det något som gått förlorat eller är det omhuldande famntaget är ett uttryck för en längtan och en dröm?

Som alltid inför Linn Fernströms måleri osäkras förhållanden och strukturer och självklarheter ställs på ända lika snabbt som betraktaren finner den drömska realismen fullständigt rationell. Linn Fernström besitter en målerisk och poetisk styrka och ”Omhålla” är ett både viktigt och högst fascinerande verk i konstnärens produktion. Från det tidigare måleriet där ytterligheterna slungades ut från dukarna, kom de senare årens mognad att övergå i ett mer subtilt, om än lika kraftfullt, uttryck. Färgskalan blev något svalare och konstnären ställde raffinerat lite högre krav på betraktaren. I denna mäktiga komposition vilar Linn Fernström på en konsthistorisk grund där hennes sätt att betrakta världen kan jämföras med naivisternas omedelbarhet. Där finns en tydlig lyhördhet för detaljer och Linn Fernström besitter som sina föregångare en förmåga att skapa magi ur det vardagliga. Likt barnets okonstlade sätt att uppleva sin omvärld låter konstnären livets märkvärdigheter generera drömmar och fantasier i en alldeles igenkännbar miljö. Nog känner vi också igen konstnären själv, där hon står tryggt förankrad i måleriets möjligheter och med fötterna i snön?

Linn Fernström debuterade år 2000, samma år som avslutade sina studier på Kungl. Konsthögskolan i Stockholm. Sedan dess har hon ställt ut både i Sverige och i utlandet. Fernström har med sina målningar fört den nordiska traditionen med måleriets starka position in i 2000-talet och hon finns representerad på bl a Moderna Museet, Stockholm, Malmö Museum, Borås Konstmuseum och Linköpings konstmuseum.

Designer

Linn Fernström is a Swedish artist born in Örebro in 1974. She studied at the Idun Lovén Art School and continued her education at the Royal Institute of Art in Stockholm between 1995 and 2000. In 1999, Fernström held her first solo exhibition at Galleri Mejan, which marked the beginning of a successful career that included several major solo shows, such as Liljevalchs in Stockholm.
Fernström's paintings often feature a bright background combined with strong, vivid colors. Her subjects revolve around people and animals, spanning between idyllic and nightmarish, playful and serious themes. With light brushstrokes and an airy composition, Fernström addresses themes such as death and love. It's challenging to discern whether the figures are flying or falling as she experiments, plays, and moves objects around; birds, injured bodies, monkeys, balloons, and plants. Her style often embodies realism with nods to classical painting infused with elements of symbolism and surrealism. Her paintings can be monumental in size, and Fernström enjoys depicting herself. Her renowned works have fetched high prices at art auctions during the 2000s, such as ' De tre kvinnorna,' 'Ballongerna', and the self-portrait 'Bortbytingen'.
Linn Fernström's works are represented in collections such as the Moderna Museet in Stockholm, Malmö Art Museum, and Linköping Art Museum.

Read more