Svartmålade med förgyllda detaljer. Stoppad konturerad rygg. Snidad dekor av blommor och blad. Signerade under sargen "FRC REVZE".
Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Stockholm 2003, sid. 183: Francois Reuze utförde bl.a. karmstolar och stolar för franska hovet, särskilt för Marie-Antoinette. Reuze fick även beställningar från Sverige, bl.a. för svenska kungafamiljen. Troligen är Reuzes sittmöbler i Sverige importerade för inredningar till Stockholms slott på 1700-talet. Hans eleganta sittmöbler i rokoko med vackert skulpterade dekorer blev förebilder för svenska stolmakare, anlitade bl.a. för slottsbygget."