Innehållande graverat planschverk med förteckning över Johann Carl Hedlingers historiska personmedaljer. Plansch I-XL. Rött skinnband med förgylld kant.
Fläckar och viss missfärgning. Slitage. Ej fullständigt genomgången.
Överdirektör Erik Montell (1911-1999)