Length 106, width 63, height 111 cm.
Fanerskador, torksprickor. Lösa beslag.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, jfr möbel sid. 217.
Hallrättsmästare 1771. Arbetade i rokoko fram till 1770 talets slut sedan i gustaviansk stil. Via gesällvandring bekant med och influerad av arbeten från Paris. Typisk på gustavianska byråer cirkelrund krans med glesa svängda linjer som binder kransen.