"Fontana dei Cavalli i Villa Borghese"
Signed J.M. Stäck och daterad 1857. Duk uppklistrad på pannå 51 x 68.5 cm.
Slitage längs kanterna (ej ramad).
Ytsmuts och fläckar. Gulnad fernissa.
Earlier in the Godenius collection.
Bukowskis, auction 174, 19th-20th September 1907, catalogue no 62.
Gertrud Serner, "Joseph Magnus Stäck", 1934, catalogue no 377, p. 153.