Röd botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka. Ljusblå sekundärbårder med blomranka.
Något ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar, obetydliga malskador. Sidorna med trampveck och skador.