408
415083

A late Gustavian masterpiece writing cabinet by J. F. Wejssenburg 1795.

350 000 - 400 000 SEK
31 100 - 35 500 EUR
32 400 - 37 000 USD
Hammer price
390 000 SEK
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Length 110, width 57, height 140 cm.

Provenance

Sold at Bukowskis 1972, sale nr 390, lot 329.

Literature

Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler, avbildat sid. 364.
Bukowski auktioner 1981, auktion 417, katalognr 525, Lars Sättergrens mästerstycke, Göteborg 1781.

More information

Johan Fredric Wejssenburg (1764-1842) blev gesäll i sin födelsestad Göteborg 1781. Efter att ha flyttat till Stockholm, senast 1792, blev han mästare i huvudstaden 19 april 1795 med auktionens sekretär. Hans ritning daterad 22 nov. 1794 visar mästerstycket och ett spelbord.

Torsten Sylvén skriver i Mästarnas möbler, sid 364, "Johan Fredric Wejssenburg utförde möbler med fin stilkänsla och med högt utvecklat yrkeskunnande, något som präglar stockholmssnickrarna under den tid Wejssenburg var verksam."

Wejssenburgs mästerstycke är ett raffinerat exempel på nyklassicismens möbelkonst i dess senare skede på 1790-talet, som präglas av arkitektonisk tyngd och stränghet. Den gustavianska tidens förkärlek för figurativa inläggningar i olika träslag har här gett vika för en arkitektoniskt uppbyggd möbel med bärande och vilande element i form av kolonner, pilastrar och horisontella plan som betonas med hjälp av tandlist, pärlstavar och liggande meanderbård av förgylld mässing. De förgyllda detaljernas dekorativa verkan mot den mörka mahognyn kom även att uppskattas under empiren i början av 1800-talet. Det är slående hur väl snickarna i Sverige höll sig informerade om möbelkonstens utveckling på kontinenten. Wejssenburgs mästerstycke har många likheter i stil och utförande med möbler av bl.a. David Roentgen, som gjorde även kraftfulla arkitektoniska möbler med många praktiska funktioner.
Det är intressant att fundera över vilka stilimpulser som Wejssenburg fick under sina gesällår i Göteborg. Göteborg hade rika kontakter med utlandet i och med dess stora sjöfart och hade en egen möbeltillverkning och möbelhandel som till viss del skilde sig från huvudstaden. Wejssenburgs mästerstycke har med sin stränga form, räfflade kolonner och ben likheter med Lars Sättergrens gustavianska mästerstycke från Göteborg 1781.