Det inre av en gård med källarvalv
Signerad Ehrensvärd del. och numrerad 255. Svart och röd krita och grå lavering på papper 33 x 24,5 cm.
Teckningen skulle kunna vara ett verk av Carl August far Augustin Ehrensvärd och möjligen då ett motiv från Sveaborgs fästning.
Troligtvis utförd under konstnärens resa till Italien 1780-82. Alternativt är den utförd tidigare; kanske redan under Ehrensvärds vistelse på Sveaborgs fästning eller under hans studieresa till Holland och Frankrike 1766-67, dit han reste tillsammans med Henrik af Trolle för att besökte krigshamnar för sjövetenskapliga studier. Som son till Augustin Ehrensvärd, Sveaborgs arkitekt, växte Ehrensvärd upp på denna fästningsö i Finland.
Under sin militärutbildning undervisades han av fadern samt av konstnären Elias Martin.