Karavan vid Atlasbergen.
Signerad Henric Ankarcrona och daterad -72. Uppfodrad duk 52 x 88 cm.
Tidigare i samlingarna på Finspång, Östergötland, därefter i arv.
Georg Göthe, "Tafvelsamlingen på Finspong", 1894, upptagen i katalogen, kar nr 127. ("Algieriskt landskap" inköpt af C. Ekman)