Blå botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslingor. Mörkröd huvudbård med palmett- och arabeskranka.
Beskuren och ihopsatt. Obetydligt ställvis hårt slitage, något smutsig, smärre fläckar. En kortsida med smärre lagningar och senare fransar.