A set of six Axel Einar Hjorth pine chairs 'Lovö', Nordiska Kompaniet, 1930's.
(6)
Smärre skador och slitage. (6)
Literature
Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel Einar Hjorth Möbelarkitekt", Signum 2009. Se bild 130. Modellen marknadsfördes som "Sportstugemöbel".
×
Log in
Could not log in