217
304744

Sam Samore

(United States, Born 1963)
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
Unsold
Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Sam Samore
(United States, Born 1963)

”Woman holding slide”, ca 1986

Edition 1/2. Gelatin silver print, image 92 x 212 cm. Sheet 115 x 235 cm.

Provenance

Gallery Nordanstad-Skarstedt, Stockholm, acquired in 1990 by current owner.

More information

Sam Samore är en amerikansk fotograf som i sitt konstnärskap framför allt utforskar begrepp som privatliv, hemligheter och myter satt i en samtida kontext. Han har skapat flertalet bilder med hjälp av olika typer av fotografisk utrustning som vanligtvis används av privatdetektiver. Serien "Situations" kom till i slutet på 1980-talet då han fotograferade personer utan deras vetskap, bilder tagna i överraskande vinklar och situationer.